המושג של סיפורי כתיבה יוצרת כמובן מכיל משמעות רבה בעבור כל אדם ובעיקר בעבור אדם עם נפש יהודית ערה ומודעת. דומה כי סיפורי כתיבה יוצרת מייצגים בעבור רבים את אותו ממקום שממנו באנו, את עברנו, זיכרון שהוא סמל להתפתחות ולשינוי של המין האנושי, וכך הוא באותה מידה גם סמל לגעגוע וכמיהה אל משהו שאבד. סיפורי כתיבה יוצרת מוכרים לנו היטב מסיפורו של אברהם אבינו שאירח יפה מאוד באוהל שלו ואף הלך כל כך רחוק עד כדי רחיצת רגלי המבקרים באוהלו. סיפורי כתיבה יוצרת אף מתקשרים בתודעתנו למנטליות של נוודים, ועם שהאדם המודרני החל להיות מקובע יותר ויותר מבחינה גיאוגרפית (למשל, בערים), האדם הפוסט מודרני הופך שוב להיות נייד ונודד, ועל כן אין תימה בכך שהמושג של סיפורי כתיבה יוצרת קורץ לרבים כל כך בימים אלו. סיפורי כתיבה יוצרת, למעשה, הם בעלי משמעות כפולה, האחת ישירה והשנייה מושאלת. ראשית הם מייצגים את המפלט, את הבריחה מעולם מקובע של קירות קבועים ובלתי ניתנים להזזה. מאידך מייצגים סיפורי כתיבה יוצרת, לצד מפלט, גם בריחה, כלומר את המצב האפשרי בו נאלץ לעזוב את מקומנו ולמצוא כי אנו חיים באופן ארעי. ארעיות מול הצורך להמלט מכל מה שמקובע הם ניגוד אלים החותר תחת החברה המודרנית, ועל כן העיסוק בנושא של סיפורי כתיבה יוצרת מועד תמיד להיות טעון ובלית ברירה בלתי מוכרע. לפיכך נסקור שני סוגים שונים של סיפורי כתיבה יוצרת שמכילים בעצמם עוד תת-קטגוריות רבות, אבל חייבים להתחיל במקום כלשהו.

סיפורי כתיבה יוצרת בחוץ

במושג של סיפורי כתיבה יוצרת בחוץ הכוונה היא לכל מבנה זמני ונייד שאותו ניתן להקים ולפרק בכל נקודה במרחב, בתנאי שאכן מותר באמת להקים שם אוהל או שאין זה מפריע לאיש במקרים בהם אין הנחיה מפורשת לחיוב או לשלילה. סיפורי כתיבה יוצרת מסוג זה יכולים להמצא באמתחתם של מטיילים, חיילים (בסוגים שונים בבסיס ובשטח) סוגים אחרים של פליטים וקורבנות של אסונות טבעיים ועוד רבים. היתרון הגדול בסוג של סיפורי כתיבה יוצרת בחוץ הוא האפשרות להיות בעלי בית מחוץ לבית, וכן לשאת עימך מפלט ומגן מפני פורענויות הטבע. סיפורי כתיבה יוצרת מבחוץ הוא הסוג המוכר והמיידי יותר של השימוש במילה, אך עתה נפנה לעיסוק בשימוש מעט אחר שיש להם.

סיפורי כתיבה יוצרת בבית

סיפורי כתיבה יוצרת בבית הם על פי רוב משחק של ילדים קטנים שמעוניינים להקים לעצמם מעין מחסה בתוך הבית. סיפורי כתיבה יוצרת כאלו יכולים להיות משחק חמוד ונחמד בו לוקחים הילדים שמיכות ושאר חפצים ומתקינים מהם, תוך עזרה מהריהוט הקיים, מרחב מתוחם משאר חלקי הבית. עם זאת, סיפורי כתיבה יוצרת כאלו עשויים להיות עדות לבעיה נפשית של הילד, הצורך שלו במרחב מוגן ובבידוד משאר חלקי ואנשי הבית. קשה מאוד לקבוע אילו מהסיבות הן אלו שמובילים להקמתם של סיפורי כתיבה יוצרת בבית, ואל לו להורה להיחפז למסקנות בכל מקרה, אך יש לתת את הדעת לכך שגם משחק תמים יכול להיות עדות לדרמה נפשית גדולה ולמצוקה.