לימודי תרבות

תחומי העיסוק של לימודי תרבות

תחום לימודי התקשורת הוא מקצוע אקדמאי בולט בעולם מדעי הרוח. ללימודי תרבות יש טווח יריעה רחב והם עוסקים בהיבטים רבים של הדרך בה בני אדם מתקשרים זה עם זה. לתחום נגיעה לדיסציפלינות רבות אחרות החל מהבלשנות ועד הכלכלה, אך למצער לא כל בוגר של לימודי תרבות בהכרח ימצא עבודה בתחומו. עיתונאי, למשל, אינו בהכרח בוגר של לימודי תרבות וכך גם אנשי אינטרנט ושיווק. אך עובדות אלו אינן מרתיעות את אלפי הצעירים שנרשמים בכל שנה ללימודי תרבות באוניברסיטאות השונות.

כיצד מתקבלים ללימודי תרבות?

תנאי הקבלה ללימודי תרבות אינם גבוהים, ואף הדרישות במהלך התואר אינן תובעניות ולמעשה די קל בימינו להפוך לבעל תואר בלימודי תרבות. מסיבה זו רבים מאלו שבוחרים ללמוד לימודי תרבות עושים זאת במסגרת דו-חוגית שמאפשרת להם לשלב את העניין בתחום מרתק אך חסר יישום פרקטי יחד עם תחומים משמימים אך מכניסים כמו לימודי מצרים העתיקה.

מה לומדים בלימודי תרבות?

התחום של לימודי תרבות עוסק בשאלות מגוונות הנוגעות לכל המנגנונים בהם עושים בני-אדם שימוש על מנת לספק את הצורך הקמאי והקיומי של העברת מסרים הדדית. הבא ברזי לימודי התקשורת ימצא מגוון גדול של תיאוריות משוכללות חסרות כל אמות מידה מדעיות שמטרתן להסביר את תנועתו של מידע בעולם האנושי. כל המתחיל את דרכו בלימודי תרבות ימלא פליאה ולאחריה לאות נוכח מספר הפעמים בהם הוא יתקל בתיאוריות הקאנוניות והלעוסות של רומן יאקובסון. יאקובסון הוא בלשן מראשית המאה ה-20, חבר באסכולת הפורמליזם הרוסי, שחקר וסימן את דרכי ההתקשרות והמבעים בשפה לפי הפונקציות השונות שהן ממלאות בתקשורת. מאז ועד היום הוא אחד החוקרים המצוטטים ביותר בתחום לימודי התקשרות ודי בהזכרת שמו לסטודנט שנה ג' בכדי להוציא ממנו זעקת אימה. לימודי תרבות, אם כן, מעניקים לעיתים ללומד אותם תחושה של הליכה במעגלים, של חוסר תוחלת ושל ייאוש עמוק. כמובן שאין בדברים אלו בכדי לרפות את ידיו של כל אחד המתעניין בלימודי תרבות. על אף השיממון, לימודי תרבות יכולים להציע לבוחר בהם שפע יתרונות בדמות חיי חברה, למשל, של צעירים רבים עם זמן פנוי רב והעדר כיוון בחיים. מעמדם של לימודי תרבות בעולם האקדמי אינו זהה למעמדם של לימודי תרבות בשוק העבודה. בעוד שבאוניברסיטה יכול להלך הסטודנט ללימודי תרבות בחזה מתוח וגאה, הרי שבסיימו את התואר במהרה ימצא עצמו כפוף גו בהמתינו, יחד עם עוד עשרות בוגרי לימודי תרבות, בתור לראיון עבודה במשרד הפרסום האחד שפרסם באותו השבוע מודעת דרושים.

לסיכום, לימודי תרבות אינם בעבור כל אחד, אך אם אין לכם משהו יותר טוב לעשות, יכול להיות שלימודי תרבות הם בדיוק מה שלא ידעתם שאתם רוצים. ואם כבר בחרתם ללכת בכיוון של לימודי תרבות זכרו שזה לא נורא כל עוד התואר השני לא יהיה בלימודי תרבות.