לימודי כתיבה יוצרת

כתיבה יוצרת היא תחום כללי המתאר הן פרקטיקה של כתיבה ספרותית (בין או פרוזה ובין אם שירה) וכן אוסף של כלים המשמשים את הפרקטיקה הזו. לימודי כתיבה יוצרת הם תחום שצובר תאוצה ניכרת בישראל שהיא מדינה עם מאות אלפי כותבים למגירה שיוצרים שוק גדול של אנשים שמעוניינים לשפר את היכולת שלהם בתחום של כתיבה יוצרת על ידי העמקת ההבנה שלהם בתחום ורכישת כלים וניסיון בתחום של כתיבה יוצרת.

לימודי כתיבה יוצרת מתקיימים במסגרת של קורס כתיבה יוצרת שעל פי רוב כולל סדרת מפגשים העוסקים כל אחד בתחום אחר של כתיבה יוצרת כמו בניית עלילה, אפיון דמויות, סוגי מספרים וכו' וכוללים גם תרגול מעשי של תרגילי כתיבה וקבלת משום מהמרצה והכיתה. עם זאת, בנוסף לצורה המסורתית הזו של לימודי כתיבה יוצרת מתפתח באחרונה גם ז'אנר חדש של לימודי כתיבה יוצרת המבוססים על האינטרנט ואינם מצריכים מפגש פיזי בין האנשים המשתתפים בקורס. כיום ניתן למצוא קורס כתיבה יוצרת באינטרנט המכסה את כל המרכיבים הבסיסיים ולעיתים גם המתקדמים של כתיבה יוצרת ומאפשר אפילו ביצוע של תרגילי כתיבה והעלאתם לאתר על מנת לקבל פידבק מגולשים אחרים מבלי לקום מהכיסא בבית.

ברור כי לסוג כזה של לימודי כתיבה יוצרת דרך קורס כתיבה יוצרת באינטרנט יש יתרונות וחסרונות. היתרונות של לימודי כתיבה יוצרת הם כמובן שלא צריך לצאת מהבית וכמובן שלא צריך לשלם את אלפי השקלים שבדרך כלל נגבים בעבור קורס כתיבה יוצרת גשמי. יתרון נוסף של לימודי כתיבה יוצרת כאלו הוא היכולת להתקדם בקצב אישי ועל פי העדפה אישית. החסרונות של לימודי כתיבה יוצרת בצורה כזו דרך קורס כתיבה יוצרת באינטרנט הם כמובן העדר האינטרקאציה עם מרצה ועם משתתפים אחרים, אך כאמור חיסרון זה מקבל מענה במידת מה דרך האפשרות להעלות את התוצרים של תרגילי הכתיבה אל האתר ולקבל משוב ממשתתפים אחרים.

לימודי כתיבה יוצרת דורשים השקעה והתמדה, אך גם ביקור קל וקריאה במאמרים המוקדשים לנשוא של כתיבה יוצרת, גם מבלי לקחת קורס כתיבה יוצרת שלם, יכולים להעניק תובנות לגבי כל הנושא ולשדרג את יכולת הכתיבה היוצרת שלכם רק דרך הבנה והתייחסות אל מרכיבים שונים של הנושא שאולי לא הייתם מודעים אליהם. קריאה כזו בתחום תוכלו למצוא בסדרת מאמרים המוקדשים לנושא של כתיבה יוצרת באתר המידעון
ראה גם: סיפורי כתיבה יוצרת