צעדות בשומרון

כוחות צה"ל בצפון השומרון נערכים לאפשרות של צעדת המונים של מתנגדי התנתקות בניסיון להגיע ליישובי המיועדים בפינוי. על פי בכירים בגזרה, תרחיש הצעדה הוא הסביר ביותר מבין האפשרויות עימם עשוי צה"ל להתמודד בשבועות הקרובים ולפי הערכות צה"ל הסבירות כי אירוע כזה יגלוש לפסים אלימים הינה גבוהה ביותר. אפשרות מדאיגה נוספת היא חשש שבודדים ינסו להסתנן בדרכים עקיפות העוברות דרך שטחי A, בעיקר אזור ענבתא וטול-כרם.

מיד עם כניסתו לתוקף של צו האלוף המורה על סגירת השטח המיועד לפינוי, ניסו כוחות צה"ל להקים מספר מחסומים על הצירים המובילים לחומש ושא-נור ונתקל בהתנגדות גדולה ואלימה של מתנחלים באזור, בעיקר מחומש, שא-נור ושבי-שומרון שבסמוך לה הוקם אחד המחסומים. כבר לפני כשבועיים ניסו כוחות צה"ל להקים את המחסום בסמוך לשבי-שומרון אך נתקלו בהתנגדות שגלשה לפסים אלימים ולא הצליחו להשלים את המשימה.

במסגרת ההערכות לצעדת ההמונים האפשרית מבקשים בצה"ל להימנע מסינדרום "כפר מימון" בו יעצרו המפגינים ויתרכזו במקום אחד, זאת בשל אופי הגזרה המאויימת. המשימה של צה"ל במקרה כזה תהיה כפולה ותכלול מצד אחד את פיזור ההפגנה כמה שיותר מהר ומצד שני אבטחת כמויות האנשים הגדולות מפני אפשרות של ירי או פגיעה אחרת של ארגוני טרור.

אפשרות נוספת באזור השומרון היא חסימה של צירים על ידי מתנגדי התנתקות במטרה לשבש את פעולות הפינוי. אחת הסכנות האפשריות היא שפיכת דלק על כבישים והבערתו. עם זאת מאמינים באיו"ש כי חסימת צירים באזורים שאינם סמוכים ליישובים המיועדים לפינוי לא תפונה בידי צה"ל אלא בידי ההתיישבות באזור עצמה שהכבישים הם עורק החיים שלה וכך מרקם החיים באזור יהיה למעשה המפנה כאשר צה"ל ידאג לאבטחה בלבד.